Tuesday, 2019-05-21, 11:48 AM
Welcome Guest | RSS
 
 
Main Page | NJË KRYQ 800-VJEÇAR GJENDET NË PLEHRA - Forum | Register | Log in
[New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Argetim & Zbavitje » Kuriozitete » NJË KRYQ 800-VJEÇAR GJENDET NË PLEHRA
NJË KRYQ 800-VJEÇAR GJENDET NË PLEHRA
dj_diamantDate: Sunday, 2007-08-19, 6:18 PM | Message # 1
Admin
Group: Administrators
Messages: 267
Reputation: 0
Status: Offline

NJË KRYQ 800-VJEÇAR
GJENDET NË PLEHRA

Një kryq 800-vjeçar, i gdhëndur në
ar dhe platin, që kishte humbur pas
plaçkitjes së nazistëve është gjetur
në një kosh plehrash në Austri.
Kryqi mendohet të ketë qenë fillimisht
në Limoges të Francës dhe
ishte pjesë e një koleksioni arti
polak, i dërguar në Austri gjatë
regjimit nazist. Ai është gjetur në
2004-ën në një zonë turistike në Zell
nga një grua e cila po kërkonte mes
gjërave që posedonte komshiu i saj
që tashmë kishte vdekur. Sipas
policë, gruaja po kërkonte për poçe
të vjetra kur gjeti kryqin. Ajo pyeti të
afërmit e komshiut të vdekur dhe
ata i pohuan se kryqi mund të ishte i
tij. Muajin e shkuar, kryqin ia tregoi
një shoqes së saj, e cila kuptoi se
kryqi mund të ishte i veçantë dhe e
dërgoi në muze. Kryqi mund të
kushtojë rreth 400.000 euro.
Ekipi shqiptaro-amerikan
i ekspeditës arkeologjike
nënujore të anijes
“Hercules”Message edited by dj_diamant - Sunday, 2007-08-19, 6:19 PM
 
Forum » Argetim & Zbavitje » Kuriozitete » NJË KRYQ 800-VJEÇAR GJENDET NË PLEHRA
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright MyCorp © 2019

Website builderuCoz