Tuesday, 2019-05-21, 11:14 AM
Welcome Guest | RSS
 
 
Main Page | BE drejt konsensusit për pavarësinë e Kosovës - Forum | Register | Log in
[New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Politika e qeverisja » KOSOVA » BE drejt konsensusit për pavarësinë e Kosovës
BE drejt konsensusit për pavarësinë e Kosovës
dj_diamantDate: Friday, 2007-10-26, 8:48 AM | Message # 1
Admin
Group: Administrators
Messages: 267
Reputation: 0
Status: Offline
BE drejt konsensusit për pavarësinë e Kosovës

Bashkimi Evropian është përgatitur se
riozishttënjohëpavarësinëeKosovës
në përfundim të afatit të negociatave shtesë.
Këtë e kanë bërë të ditur dje qarqe
diplomatike nga Brukseli. Afati për një
marrëveshje përfundon më 10 dhjetor.
Bashkësia ndërkombëtare po përgatitet
për shpalljen emundshmetë pavarësisë
nga kosovarët. Ndërkohë, që në Këshillin
eSigurimit tëOKB-sëpavarësiaeKosovës
mbështetet nga SHBA-të po aq qartë sa
refuzohet nga Rusia, Bashkimi Evropian
deri tani nuk është shprehur qartë.
Megjithatë duket se po krijohet një konsensus
në gjirin e BE-së për njohjen e pavarësisë
në rast shpalljeje të njëanshme
nga shqiptarët.Nënjë takim që do të zhvillohet
sot, BE-ja do të bëjë sërish konsultime
me Rusinë për çështjen e Kosovës.
Rusia mbështet Serbinë dhe
kundërshton pavarësinë e njëanshme të
Kosovës. Ndërkaq, shefi i diplomacisë së
Sllovenisë, Dimitrij Rupel, i cili dje ka zhvilluar
një vizitë zyrtare në Kosovë, deklaroi
se Bashkimi Evropiannuke ka braktisur
planin e Ahtisarit për Kosovën. Ai tha
se dokumenti 14 pikësh iTreshes ndërmjetësuese
në bisedime ka për qëllim të
plotësojë zbrazëtitë ndërmjet palëve sa
mëshumë që të jetë e mundur. Ministri i
Jashtëm i vendit ballkanik, i cili është
anëtar i Bashkimit Evropian theksoi se
zgjidhja e statusit të Kosovës pritet të përfundojë
vitin e ardhshëm.Dukefolur pas
takimitmePresidentin Sejdiu, Rupejl tha
se do të dëshironte që statusi i Kosovës të
zgjidhet këtë vit, por zhvillimi i procesit,
sipas tij, me gjasë do të zgjasë edhe vitin
tjetër. "Disa nga zhvillimet me rëndësi,
mendojsedotë vazhdojnëedhenëkohën
kur Sllovenia do të marrë kryesimin e
radhës së BE-së", theksoi Rupel. Ai nuk
deshi të spekulojë asgjë për implikimetqë
do të kishte në Bashkimin Evropian nëse
Kosova do të shpallte pavarësinë menjëherë
pas 10 dhjetorit.

Rupejl: Vendet anëtare,
sipas tij, kanë edhe
dallime, por jam i bindur
që Brukseli do të dalë me
qëndrim unik për
statusin e Kosovës

 
EraDate: Friday, 2007-10-26, 4:52 PM | Message # 2
Lieutenant colonel
Group: Moderators
Messages: 134
Reputation: 0
Status: Offline
Bashkimi Evropian angazhohet për gjetjen sa më të shpejtë të zgjidhjes për statusin e Kosovës, dhe mbështet përpjekjet e treshes ndërmjetësuese, e cila deri sot me sukses është përpjekur t'i nxitë palët të kërkojnë zgjidhjen, ka thënë shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Havier Solana.
Shumica e vendeve të BE, në mesin e tyre edhe Gjermania, do të mund ta pranonin pavarësinë e Kosovës, nëse këtë vendim e marrin zyrtarët e Prishtinës më 10 dhjetor, pavarësisht kërkesës së një numri të vogël të shteteve të unionit që kërkojnë më shumë kohë për negociata, ka thënë zyrtari i lartë i partisë gjermane në pushtet, CSU, Karl Teodor Gutenberg
 
Forum » Politika e qeverisja » KOSOVA » BE drejt konsensusit për pavarësinë e Kosovës
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright MyCorp © 2019

Website builderuCoz