Monday, 2019-06-17, 4:49 AM
Welcome Guest | RSS
 
 
Main Page | kinematografia ne fillim - Forum | Register | Log in
[New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Arti & Kultura » Kinematografia » kinematografia ne fillim
kinematografia ne fillim
emmaDate: Monday, 2007-08-20, 7:51 AM | Message # 1
Private
Group: Users
Messages: 6
Reputation: 0
Status: Offline
Atehere per kuriozitetin tuaj po shkruaj 2 fjale per kinematografine ne pergjithsi qe ne fillim si u krijua dhe kush ishin pioneret e pare te saj.

Data e pare e projektimit te nje filmi ishte 28 dhjetori 1885 ne Cinaematographe Lumiere skam si ta nis ndryshe, kjo date shenon fillimin e historisse se kinemase,
dhe pse krijimi i aparateve kinematografik dhe krijimi i kinemave ne pergjithsi, ne ato vite perekte vendet e zhvilluara ekonomikisht si: SHBA, GJermania, Franca dhe Anglia. Ne 10 vjecarin e fundit te 800 tentativat per te animuar fotografite ishin te shumta, po me i rendesishmia ishte shpikja qe beri shkencetari A. Edison, i cili bashke me assistentin e tij William K. L. Dickson, krijojne dhe vene ne pune [i]Kinetoscopin
i cili lejon projektimin e nje filmimi shume te shkurtet per nje spectator te vetem, i cili duhet te perculet mbi aparatin dhe nga nje diapozitiv shikon imazhet ne levizje, ky ishte aparati i pare qe dha nje ide per ate qe do te ndollte me vone. Po ishte aparati i shpikur nga Lumiere qe i coi perpara keto shpikje duke i pajisur me tej.
Shpikja e tij konsiston ne projektimin ne nje ekran te madh (duhet te kuptoni qe sbeht fjale per ekranin e sotem, por per nje faqe muri)
ku e reja qe perdorte Lumiere ishte filmi, ose me mire nje lloje filmi qe ne fund te 800 perdorej nga fotografet, ky film fotografik ishte me 16 fragmente per sec. viti 1885 nuk shenon teresisht fillim e cinemase por le te themi qe me shume shenon te rejat qe cinematografi Lumiere solli ne kete fushe, dhe eshte me te vertete magjike te shohesh keta fima qe jane bere ketu dhe 100 vjet me pare, dhe te kuptosh si krijonin keta persona, filmat e ketyre viteve ishin te karakterizuar nga telecamera fikse qe nuk levizte, dhe ishin aktoret ata qe duhet te leviznin reth saj, recitimi i aktoreve ishte shume paradoksal i karakterizuar nga levizje teatrale, dhe zakonisht fytyrat e tyre trukoheshin ne menyre te ekzagjeruar.
Per te patur nje ide po ju ve nje link te filmit Le voyage dans la lune "udhetimi drejt henes" krijuar nga G. Melies ne 1902, do tju duket e cuditshme po ti krahasoni me cinemane e soteme,http://www.youtube.com/watch?v=vZV-t3KzTpw&mode=related&search= (shikojeni ketu)keni dhe shpjegimin ne ferngjisht.
Eshte me te vertet e cuditshme te gjykykosh menyren se si e konceptonin kinemane ne fillim, ishte vetem per personat e pasur dhe per ata qe benin pjese ne nje shoqeri te ngritur, por duhet te themi qe ne fillim shumica kuptoi fuqine qe ka kinemaja dhe ne vleren ekonomike dhe keshtu qe u krijuan shtepite e para kinematografike ne te gjithe vendet e zhvilluara ekonomikisht, u hapen shkollat e pare kineatografike dhe botes se kinemase po i afroheshin gjithmone dhe me shume, filluan filmat sonore dhe ato me ngjyra, ne fillim te 900 u krijua MRI nga David Wark Griffith, perdori shum llojshemerine e personazheve, e shohim tek filmi The Drunkard's reformation "pentimi i nje pijaneci" Grifth i jep kinemase sensin psikologjik dhe personazhet qe ai krijon i afrohen sa me shume botes reale, filmi me i realizuar qe ai ka krijuar eshte[i]The birth of the nations, 1915 "Lindja e nje nazioni" ky eshte nje metrazh i gjate per ate kohe 180 min qe tregonin luften civile te amerikes,(1861-1865)
historia e kinemase eshte e gjate dhe e bukur, por e veshtire qe me pak fjale ta pershkruash ate shpresoj, qe keto pak gjera tju ndimojne te keni nje ide per fillimin e saj.

Added (2007-08-20, 7:51 Am)
---------------------------------------------
upsssss doja te thoja mos ma vini shume veshin se kam haruar te shkruaj shqip.
flm

 
Forum » Arti & Kultura » Kinematografia » kinematografia ne fillim
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright MyCorp © 2019

Website builderuCoz